Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSystem podatkowy ChRL – przegląd aktualnych regulacji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-03-26 10:02:47
aktualności

Chiny są jednym z największych rynków świata, który przyciąga wciąż nowych inwestorów. Prowadzenie działalności w ChRL wymaga sporej wiedzy m.in. na temat systemu podatkowego. Od czasu przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu w 2001 roku, Chiny...

Chiny są jednym z największych rynków świata, który przyciąga wciąż nowych inwestorów. Prowadzenie działalności w ChRL wymaga sporej wiedzy m.in. na temat systemu podatkowego. Od czasu przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu w 2001 roku, Chiny stopniowo dostosowują swój system podatkowy do międzynarodowych wymogów, jak i do ewoluującej struktury gospodarczej kraju. Ta ewloucja to m.in. powstanie coraz większej liczby małych i średnich firm prywatnych i coraz szersza podmiotów z innych krajów. Dla inwestorów zagranicznych jednym z fundamentalnych elementów jest poznanie struktury podatkowej i obciążeń, jakie wiążą się z podjęciem działalności w konkretnej branży. Istotnym elementem w doskonaleniu systemu podatkowego Chin było wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2008 roku ustawy „Income Tax Law”. Chiński system podatkowy zawiera podatki bezpośrednie i pośrednie, jak i opłaty celne. Chińska administracja stosuje system, który przewiduje pobieranie podatków z różnych tytułów zarówno przez urząd centralny, jak i biura lokalne (prowincjonalne). Kwantum wiedzy na temat mechanizmów podatkowych i praktycznych obciążeń dla firm to podstawa do kalkulacji opłacalności przedsięwzięć gospodarczych.

Poniższy tekst prezentuje przegląd podatków aktualnie obowiązujących w ChRL. Szereg reform wprowadzanych w ostatnich latach w systemie podatkowym testowanych było w Szanghaju, jako mieście o dojrzałej strukturze gospodarczej i znaczącej obecności zarówno dużych państwowych organizmów gospodarczych, licznych firm prywatnych, jak i podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego.

https://shanghai.trade.gov.pl/pl/download/file/f,34653