Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTuryści w Krakowie w 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Martynowicz | 2017-11-28 09:18:54
turystyka, sektor turystyczny, ruch turystyczny, wydatki, kraków,

Podsumowanie sezonu turystycznego w Krakowie w 2016 roku

Urząd Miasta Krakowa przeprowadził badania wpływu turystyki na gospodarkę miasta w 2016 r. To pierwsza taka analiza prezentująca kompleksowo zależności pomiędzy wielkością ruchu turystycznego i wydatkami turystów, a dochodami miasta czy strukturą zatrudnienia jego mieszkańców. Z badań wynika, że w 2016 r. odwiedzający Kraków wydali łącznie 5,48 mld zł. Przeciętny polski turysta zostawił w mieście 306 zł, a zagraniczny - 914 zł.

W sektorze turystycznym i w przedsiębiorstwach z nim związanych zatrudnionych jest 40,5 tys. pracowników, czyli ponad 10 proc. krakowian Łączna wartość wynagrodzeń brutto w całej branży turystycznej wyniosła ok. 873,5 mln zł, a po uwzględnieniu efektów pośrednich i indukowanych osiągnęła 1,25 mld zł. Dochody miasta z tytułu podatków i opłat odprowadzonych w 2016 r. przez branżę turystyczną wyniosły ponad 170 mln zł.

W badaniu dokonano również oceny wpływu Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie w lipcu ubiegłego roku. Jak pokazują wyniki badań, pielgrzymi zostawili w Krakowie 472 mln zł, z czego 13 mln zł trafiło bezpośrednio do budżetu miasta w formie podatków i opłat.

Z zaprezentowanej analizy wynika, że udział turystyki w PKB Krakowa wynosi ponad 8 proc.