Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuEN

Kolejny turystyczny rekord Małopolski

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jerzy Fugas | 2018-02-13 17:43:00
małopolska, malopolska, turystyka, rekord

Małopolska zakończyła rok 2017 z bardzo dobrym wynikiem turystycznym. Region odwiedziło aż 15,9 mln osób, czyli dokładnie o 1 mln więcej, niż rok wcześniej. W sumie pozostawili oni w regionie blisko 13,5 mld zł. Takie informacje podaje najnowszy raport z badania ruchu turystycznego w Małopolsce.

Liczba osób odwiedzających Małopolskę rośnie systematycznie od 2009 roku. Nie bez powodu – nasz region to miejsce o wyjątkowych walorach turystycznych, kulturowych i historycznych, w którym ciekawie i aktywnie można spędzić czas wolny.

Liczba odwiedzających Małopolskę wzrosła w 2017 roku o 7,1 proc. w stosunku do 2016 roku, kiedy to w Krakowie papież Franciszek spotkał się z młodymi pielgrzymami z całego świata.

Spośród prawie 16 mln osób, które odwiedziły Małopolskę w 2017 roku, aż 12,3 mln to osoby, które na chociaż jedną noc pozostały w regionie – w tym przypadku wzrost wyniósł 6,7 proc. Jest to powód do zadowolenia, gdyż zwiększająca się z roku na rok liczba nocujących to konkretne zyski m.in. dla lokalnych przedsiębiorców – turyści pozostawiają w naszym regionie coraz więcej pieniędzy, wydając je chociażby na noclegi, bilety wstępu do małopolskich atrakcji czy też po prostu robiąc zakupy. W sumie w ubiegłym roku wydatki osób odwiedzających Małopolskę sięgnęła niemal 13,5 mld zł, a kwota ta wzrosła o 3,6 proc. Odwiedzający z kraju wydali tu aż 8,8 mld zł, a osoby z zagranicy – 4,7 mld zł. Analizując jednak średnie wydatki na osobę, przyjezdni z zagranicy wydają więcej – w ubiegłym roku było to średnio 1400 zł w stosunku do „krajowych” 766 zł.

W ubiegłym roku do Małopolski przyjechały osoby z 57 państw. Wśród zagranicznych odwiedzających niezmiennie dominują przedstawiciele czterech: Wielkiej Brytanii (17,1 proc.), Niemiec (13,3 proc.), Włoch (7,1 proc.) oraz Francji (6,8 proc.). W przypadku tych dwóch ostatnich krajów liczba odwiedzających rośnie od 2014 r. Na dalszych miejscach zestawienia znalazły się: Hiszpania (5 proc.), Holandia (4,4 proc.), Ukraina (4 proc.) czy Irlandia (3,9 proc.).

Warto dodać, że wizyta w Małopolsce to w znacznej mierze cel osób stosunkowo młodych – niemal 74 proc. odwiedzających to osoby poniżej 45 lat. Średnia wieku jest też niższa w przypadku odwiedzających z zagranicy, niż z kraju – niemal 53 proc. odwiedzających z innych państw ma mniej niż 35 lat.

Odwiedzający krajowi pytani o najbardziej atrakcyjne miejsca w naszym regionie, wskazywali najczęściej na stolicę Małopolski – Kraków. W drugiej kolejności wymieniano natomiast stolicę Tatr – Zakopane. W czołówce znalazły się też małopolskie góry, kopalnia soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Krynica-Zdrój.

Także dla osób spoza Polski, kluczową atrakcją regionu jest Kraków, który jest celem wizyty dla co dziewiątego przyjezdnego z zagranicy. Drugie miejsce zajmuje Zakopane, a trzecie – Wieliczka. Miejsca te od lat niezmiennie znajdują się w czołówce najchętniej odwiedzanych atrakcji w regionie.

Innym powodem do zadowolenia dla wszystkich Małopolan są też pozytywne wrażenia przyjezdnych z pobytu w naszym regionie. Potwierdzają to dane: niemal 99 proc. osób, które odwiedziły region w ubiegłym roku, poleciłoby pobyt w Małopolsce swoim bliskim. Z kolei ponad 97 proc. chce odwiedzić region ponownie.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Domki na wodzie

Domki na wodzie są produkowane w głównej mierze w Polsce. Profesjonalne stocznie są rozlokowane w...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Czarter jachtów motorowych

Początki firmy Wypożyczalnia Mazury sięgają roku 2010, kiedy właściciel firmy zdecydował się na z...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Taśma z nadrukiem - Taśmy pakowe z nadrukiem - Hurt i Detal

Taśmy z nadrukiem dla Twojej firmy w ilościach hurtowych i detalicznych. Realizuje zamówienia w c...
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert