Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie podsumowujące 2018 rok w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Martynowicz | 2019-02-14 09:08:13
zezwolenia, decyzje o wsparciu, specjalna strefa ekonomiczna, sse, krakowski park technologiczny, inwestycje, przedsiębiorcy, podsumowanie, 2018 rok,

9 zezwoleń na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej wydane przez Krakowski Park Technologiczny oraz 5 decyzji o wsparciu nowych inwestycji - podsumowanie 2018 roku w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej.

W 2018 roku Krakowski Park Technologiczny zarządzający krakowską specjalną strefą ekonomiczną wydał 9 zezwoleń na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej jeszcze w oparciu o uprzednio, tj. do 30 czerwca 2018 r., obowiązujące przepisy ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz 5 decyzji o wsparciu nowych inwestycji wydanych już na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Deklarowane przez przedsiębiorców, którzy je uzyskali, nakłady inwestycyjne mają wynieść łącznie 495 mln zł, a zatrudnienie wzrosnąć ma o 309 osób.

 

Firmy, które otrzymały zezwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, to:

 

Becker Farby Przemysłowe sp. z o.o., produkująca farby o wysokiej jakości, zadeklarowała poniesienie na terenie strefy wydatków inwestycyjnych w wysokości co najmniej 16 mln złotych oraz zatrudnienie co najmniej 5 nowych pracowników. Przedmiotem inwestycji będzie zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń w postaci disolwerów, młynów, zbiorników produkcyjnych oraz urządzeń pomocniczych. Pozwoli to na rozwinięcie dotychczasowej działalności spółki oraz zwiększenie mocy produkcyjnych. Zakład znajduje się w Tarnowie.

 

Unimetal Rec sp. z o.o. sp. k. jest nowo utworzonym podmiotem. Pod marką Unilab zamierza ona prowadzić specjalistyczne analizy i badania fizykochemiczne dla firm farmaceutycznych, kosmetycznych i producentów suplementów diety. Jest to odpowiedź na duże zapotrzebowanie
na badania i analizy farmaceutyków, co obserwujemy obecnie na rynku. W ramach zezwolenia powiększone zostaną zdolności produkcyjne istniejącego zakładu. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie minimum 8,67 mln zł. W ramach projektu spółka zamierza utworzyć 4 nowe miejsca pracy.

 

SOPEM sp. z o.o., należąca do francuskiej Grupy Somfy, i działająca w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej w Niepołomicach od 2014 r., rozpoczęła drugi etap inwestycji. W ramach wydanego przez zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego zezwolenia, zaplanowała inwestycje na kwotę 70 mln złotych oraz utworzy 10 miejsc pracy. Przedmiotem inwestycji będzie zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu poprzez zakup nowych linii do produkcji nowoczesnych napędów i systemów kontroli, dostosowanych do wymogów inteligentnego i proekologicznego budownictwa Grupa SOMFY założona została w 1969 roku w Cluses we Francji. Specjalizuje się w produkcji automatycznych napędów i systemów sterowania do zewnętrznych i wewnętrznych osłon przeciwsłonecznych, żaluzji, rolet i bram. Jako światowy lider w swojej branży, SOMFY ma około 60 przedstawicielstw na 5 kontynentach oraz 8 zakładów produkcyjnych. Istotną informacją jest to, że prowadzi – także w Niepołomicach – działalność badawczo-rozwojową i jest właścicielem ponad 300 patentów.

 

Pajor Technology sp. z o.o. Firma powstała w 2016 r. i świadczy usługi w zakresie obróbki skrawaniem oraz montażu maszyn. Celem inwestycji jest zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu poprzez modernizację parku maszynowego oraz wprowadzenie nowych technologii obróbkowych i kontroli jakości oraz poszerzenie oferty firmy o maszyny własnej konstrukcji. Nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 3 mln zł, przedsiębiorca utworzy 5 nowych miejsc pracy.

 

Protech sp. z o.o. Znakomicie rozwijająca się w branży kotłów c.o. dla klientów indywidualnych firma Protech zadeklarowała inwestycję w rozbudowę zatorskiego zakładu co najmniej 25 mln. zł. Ta rodzinna firma dotychczas zainwestowała w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej ponad 45 mln zł. Pracuje w niej obecnie ponad 130 osób. W ramach zezwolenia firma utworzy 10 nowych miejsc pracy.

 

Brembo Poland sp. z o.o. Działająca od 2013 r. w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej włoska firma Brembo Poland sp. z o.o. otrzymała w 2018 r. kolejne zezwolenie, w ramach którego zobowiązała się wydać ponad 51 mln zł na inwestycje oraz zatrudnić 5 osób. Ten w pełni zmechanizowany, nowoczesny, niepołomicki zakład, w którym prowadzone są także prace badawczo-rozwojowe, zwiększy swoje moce produkcyjne związane z produkcją bieżni i piast do tarcz hamulcowych wykorzystywanych w wielu topowych markach samochodów.

 

KALMAR s.c. Marek Kaleta, Maciej Kaleta. Firma Kalmar produkująca meble działa od 1992 roku. Jej meble są znane w całej Europie, ponieważ ponad 90 % produkcji wysyłane jest na eksport. Dotychczas firma funkcjonowała w Paszynie koło Nowego Sącza zatrudniając tam ponad 100 osób. W Starym Sączu wybudują nowoczesny zakład obejmujący halę produkcyjną, stolarnię oraz budynek biurowy. Zaplanowane nakłady inwestycyjne wyniosą około 17 mln zł. Powstanie 70 nowych miejsc pracy.

 

Woodward Poland sp. z o.o. Woodward jest amerykańską firmą zajmującą się projektowaniem, produkcją i serwisem rozwiązań w zakresie systemów sterujących dla rynków lotniczego i energetycznego. Swoje zakłady ma w 11 krajach na świecie. Fabryka niepołomicka jest jedyną działającą w Polsce. Polska spółka została powołana w kwietniu 2005 roku. Tym razem firma zadeklarowała wydatki – na rozbudowę zakładu oraz zakup maszyn i urządzeń – na poziomie ok. 10 mln zł.

 

FoodCare sp. z o.o. Firma FoodCare (początkowo Gellwe) rozpoczęła swoją działalność w roku 1984 i na przestrzeni lat stała się wiodącym producentem artykułów deserowych. Obecnie spółka jest właścicielem m.in. marek Gellwe, Fitella, BLACK, N-GINE, 4MOVE i FRUGO. Inwestycja polega na zwiększeniu zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu poprzez zakup nowej linii CAN i jej uruchomienie w zakładzie w Niepołomicach. Linia służy do rozlewania napojów do puszek. Firma zadeklarowała poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 18,2 mln zł i utworzenie 10 nowych miejsc pracy.

 

Decyzje o wsparciu na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji uzyskały firmy:

 

Valeo Autosystemy sp. z o.o. Firma produkuje wymienniki ciepła oraz kompletne moduły chłodzenia do samochodów osobowych, zarówno bezpośrednio dla producentów samochodów jak i na rynek części zamiennych. Przedsiębiorca w ciągu 3 lat zainwestuje 179 mln zł i zatrudni 119 osób. Najnowsza inwestycja zwiększy zdolności produkcyjne zakładu w Chrzanowie. Valeo Autosystemy sp. z o.o. to prężnie działająca na polskim rynku firma z kapitałem francuskim. O niebywałym sukcesie świadczy ciągły rozwój i skala nakładów – od 2013 r. w zakładach mieszczących się w Skawinie i Chrzanowie przedsiębiorca zainwestował łącznie ponad 650 mln zł i zatrudnił 700 osób.

 

Exim Coding Grzegorz Śliwa to mikrofirma powstała w 2010 rok która projektuje i wykonuje urządzenia drukująco-etykietujące do maszyn pakujących, części zamienne do nich, a także urządzenia wspomagające produkcję. Inwestycja polega na utworzeniu nowego przedsiębiorstwa w zakresie produkcji elementów technologii CNC, produkcji etykiet samoprzylepnych oraz specjalistycznych usług teleinformatycznych. Zostanie ona zrealizowana w gminie Bukowno w powiecie olkuskim, na obszarze objętym statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Firma zadeklarowała poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości co najmniej 1,3 mln zł i utworzenie 2 nowych miejsc pracy.

 

WALKER Paweł Gawryszuk - przedsiębiorstwo od początku swojej działalności, tj. od 2003 roku, zajmujące się produkcją nietypowego wyposażenia meblowego. W ciągu 15 lat działalności Walker zrealizował wiele inwestycji oraz projektów związanych z kompleksowym wyposażeniem ponad tysiąca obiektów oraz niezliczonych inwestycji indywidualnych w zakresie meblarstwa. Nowa inwestycja polega na utworzeniu zakładu produkującego meble i zabudowy autorskiego systemu Magic z przeznaczeniem dla hoteli i restauracji. Inwestycja zostanie zrealizowana w Nowym Brzesku. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości co najmniej 6 mln zł i utworzenie 8 nowych miejsc pracy.

 

SMAY sp. z o.o. Grupa SMAY działa na rynku od blisko 30 lat i dostarcza innowacyjne i kompleksowe rozwiązania z zakresu wentylacji i ochrony przeciwpożarowej. Jest producentem wysokiej jakości akcesoriów, urządzeń i systemów wentylacyjnych, które spełniają najwyższe standardy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Zakład znajduje się na terenie Krakowa, firma posiada dwie hale produkcyjno-magazynowe oraz własne laboratorium badawcze. Inwestycja polega na utworzeniu nowego zakładu produkcyjnego wyposażonego w nowoczesne i innowacyjne centra i linie produkcyjne wraz z zapleczem logistycznym, biurowo-handlowym oraz w nowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe. Inwestycja zostanie zrealizowana w gminie Niepołomice, powiat wielicki, na obszarze objętym statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości co najmniej 81,2 mln zł i zatrudnienie 50 osób.

 

ARKAN Kazimierz Białas. Inwestycja firmy ARKAN Kazimierz Białas polega na utworzeniu nowego zakładu produkującego m.in. konstrukcje spawalne oraz centrum badawczo-rozwojowego. Inwestor zadeklarował poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości minimum 8,9 zł i zatrudnienie 8 osób. Firma aktualnie ma siedzibę w Śmignie w gminie Lisia Góra, do nowej inwestycji zostanie przeniesiona produkcja, magazyn oraz działy wsparcia i administracji. Częścią nowego zakładu w Tarnowie przy ul. Nowatorskiej będzie także Centrum-Badawczo-Rozwojowe o powierzchni użytkowej 2 067 m2.

 

Podczas dorocznego spotkania dyplomami zostali uhonorowani przedsiębiorcy, którzy otrzymali w ubiegłym roku zezwolenia na działalność w krakowskiej SSE i decyzje o wsparciu, a także przedstawiciele samorządów, na terenie których zostały ulokowane inwestycje.

 

 

Od początku istnienia krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej do lutego 2019 roku KPT wydało w sumie 263 zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE i 7 decyzji o wsparciu. Deklarowane nakłady inwestycyjne funkcjonujących w niej przedsiębiorstw wyniosły 5 mld zł. Pozwoliło to na utworzenie ponad 28 tys. miejsc pracy. W ubiegłym roku strefa zyskała też dodatkowe 83 ha, dzięki czemu obecnie jej powierzchnia wynosi 949 ha, na które składa się 36 podstref położonych na terenie 35 gmin położonych w trzech województwach: małopolskim i świętokrzyskim.

Największe dotychczasowe inwestycje w krakowskiej SSE to: Comarch – zaawansowane systemy informatyczne (Kraków), Somfy (Sopem) – napędy do bram (Niepołomice), Brembo – wysokiej klasy układy hamulcowe (Niepołomice), Motorola Solutions Systems – centrum badawczo-rozwojowe i centrum finansowe (Kraków), Valeo – części motoryzacyjne (Skawina i Chrzanów), RR Donnelley – usługi poligraficzne i usługi biznesowe (Kraków), Bahlsen Polska – przetwórstwo spożywcze (Skawina), Shell Business Operations – centrum operacji globalnych (Kraków), MAN Trucks – producent samochodów ciężarowych (Niepołomice), Nidec – produkcja elektrycznych silniczków motoryzacyjnych (Niepołomice) Mabuchi Motor produkcja elektrycznych silniczków motoryzacyjnych (Bochnia).


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Usługi biura rachunkowego w Częstochowie

Biuro rachunkowe świadczy usługi na terenie Częstochowy i okolic. Pomagamy w zakładaniu działalno...
Polska - Częstochowa 2020-10-23 Dodał: Bartłomiej Kukuła Usługi finansowe Zobacz ofertę

Biuro rachunkowe Częstochowa

Biuro rachunkowe oferuje swoje usługi na terenie Częstochowy i okolic. Pomagamy w rozpoczęciu dzi...
Polska - Częstochowa 2020-10-23 Dodał: Bartłomiej Kukuła Usługi finansowe Zobacz ofertę

Biżuteria artystyczna

Jesteśmy pracownią jubilerską, w której tworzymy biżuterię artystyczną ręcznie malowaną. Wzory na...
Polska - CZĘSTOCHOWA 2020-10-23 Dodał: Marzena Królikowska-Kukuła Przemysł jubilerski Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert