Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMozaika handlowa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-01 12:01:20
małopolska, eksport, firmy

Oferta Małopolski może zadowolić nawet najbardziej wymagających importerów. Województwo zajmuje wysoką pozycję zarówno w sferze usług, jak i produktów. Można tu korzystać zarówno z najnowszych odkryć biotechnologów, ciekawych pomysłów designerów oraz z bogatych złóż dolomitu czy piaskowca.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych wyróżnia siedem branż, na których Małopolska będzie budować swoją przyszłość. Każda z nich zawiera wiele usług i towarów, przydatnych dla inwestora z każdego zakątka Polski i świata. Według PAIiIZ to: biotechnologia i nauki o życiu, energia zrównoważona, ICT (Information and Communication Technologies) oraz centra usług wspólnych (SSC/BPO), chemia, produkcja metali i wyroby metalowe, elektrotechnika i przemysł maszynowy.

Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków kształcenia projektantów wzornictwa przemysłowego w kraju. Małopolska dysponuje korzystnym otoczeniem dla działalności kreatywnej: sprawną komunikacją, dużą liczbą wyższych uczelni, kapitałem intelektualnym, bogatą ofertą kulturalną, rozbudowaną infrastrukturą czasu wolnego, nowoczesnym biznesem, dużą liczbą centrów badawczo-rozwojowych, koncentracją start-upów.

Sektor kreatywny obejmuje produkcję, wytwarzanie, wystawiennictwo, sprzedaż dóbr chronionych prawami autorskimi, a także działalność kulturalną i turystyczną. Aż 13,3 proc. wszystkich studentów kierunków artystycznych w Polsce stanowili studenci małopolskich uczelni. Możliwości województwa jeszcze bardziej wzrosną, gdy powstanie Małopolskie Centrum Kreatywności i Designu - jego inicjatorem jest Uniwersytet Ekonomiczny (koordynator projektu), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Centrum będzie realizować pomysły projektantów wzornictwa przemysłowego.

 

Biotechnologia

 

W Małopolsce działają duże firmy z tej branży: Selvita, TEVA Group, BioCentrum, Bielenda Natural Cosmetics, Farmina, LuxMed, MicroBioLab, Silvermedia, Herbapol. W Krakowie w maju 2014 roku otwarto w Małopolskiego Centrum Biotechnologii – unikalny na skalę krajową ośrodek, który, obok prowadzenia działalności badawczej, będzie umożliwiał wprowadzanie osiągnięć naukowych do przemysłu. MBC jest jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych w Polsce. Tworzy go sześć ośrodków o zróżnicowanych, ale uzupełniających się tematykach badawczych oraz pięć laboratoriów niezależnych grup badawczych. Głównym celem jest prowadzenie testów naukowych na możliwie najwyższym światowym poziomie.

Powstanie tego Centrum było możliwe dzięki 25 mln euro pochodzącym z Projektu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Małopolskie Centrum Biotechnologii dysponuje dużym potencjałem: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy, czyli dwaj główni partnerzy MCB, zdobyli ponad 700 grantów na sumę prawię 300 mln zł tylko w roku ubiegłym. Na same badania związane z biotechnologią pracownicy tych dwóch uniwersytetów otrzymali 60 grantów na prawie 40 mln zł. MCB jest odpowiedzią na zapotrzebowanie trzech grup społecznych: przedsiębiorców, którym otwiera możliwości współpracy i komercjalizacji badań, naukowców (stworzą im warunki pracy na wysokiej klasy aparaturze badawczej), a także społeczności lokalnej umożliwiając jej dostęp do najnowocześniejszych metod badawczych i diagnostycznych.

 

Energia zrównoważona

 

Małopolska podejmuje wiele działań wprowadzających rozwiązania efektywne energetycznie. Przyrost liczebności przedsiębiorstw w branżach energetycznych był między rokiem 2010 a 2012 o 50 proc. wyższy niż w kraju. Małopolscy absolwenci kierunków inżynieryjno-technicznych z obszaru zrównoważonej energii stanowią 8 proc. ogółu absolwentów tego typu kierunków w Polsce.

W Małopolsce istnieją unikalne w skali Europy instytuty i ośrodki naukowe, prowadzące badania odnawialnych źródeł energii, np. Laboratorium Inżynierii Wiatrowej. Laboratorium zajmuje się głównie problemami oddziaływania wiatru na budowle i konstrukcje nietypowe, a więc na wysokie budynki, przykrycia stadionów, mosty, kładki dla pieszych, maszty z odciągami, budowle inżynierskie. Jednocześnie wykonuje wiele prac dotyczących wykorzystania energii wiatru, w tym badania różnych typów wirników wiatrowych dla współczesnych siłowni. Podjęło się też tematyki wykorzystania energii wiatru dla małej i średniej energetyki wiatrowej.

 

 

Technologie informacyjne i komunikacyjne

 

Małopolska plasuje się na 1. miejscu w Polsce pod względem liczby studentów kształconych na kierunkach związanych z sektorem ICT. Małopolska zajmuje 2. pozycję wśród regionów o najwyższym wskaźniku zatrudnienia w tym sektorze. W Krakowie zlokalizowane są 2 z 3 najpopularniejszych portali internetowych w Polsce - Onet.pl i Interia.pl.

Potencjał Małopolski w tej dziedzinie wykorzystuje wiele firm o zasięgu międzynarodowym, np. Motorola, która w Krakowie stworzyła Centrum Oprogramowania oraz Centrum Finansowe, w których pracuje ponad 1000 osób. W Centrum Oprogramowania tworzone są systemy komunikacyjno-radiowe dla służb bezpieczeństwa publicznego, aplikacje współdziałające z tymi systemami oraz oprogramowanie radiotelefonów w standardzie TETRA.

Centrum Finansowe jest częścią globalnej sieci finansowych Shared Services, świadczących usługi księgowo-rozliczeniowe. Krakowski Comarch realizuje kilka projektów badawczo-rozwojowych, m.in. dwa dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 1.4. Comarch specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Firma współpracuje z sektorem telekomunikacyjnym, finansowym, ubezpieczeniowym, dużymi firmami, administracją publiczną oraz z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. 

Ericpol – polska firma założona w Łodzi – współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Świadczy usługi outsourcingu, consultingu, dostarcza rozwiązania dla telekomunikacji, komunikacji M2M (machine to machine), IoT (Internet of Things), aplikacji dla sektora medycznego, finansów i bankowości oraz rozwiązań dla biznesu. Ericpol posiada cztery biura w Polsce i trzy centra produkcyjne na Białorusi, Ukrainie i w Szwecji, które razem tworzą Grupę Ericpol, zatrudniającą w sumie ponad 2000 pracowników.

 

Chemia

 

Wśród dziesięciu najważniejszych towarów eksportowych Małopolski w roku 2011, aż cztery to produkty chemiczne. Województwo ma wysoki odsetek przedsiębiorstw innowacyjnych (przewaga odsetka tych firm w Małopolsce w porównaniu do średniej krajowej wyniosła 32 proc.). Aż 93 proc. małopolskich przedsiębiorstw działających w sektorze chemicznym wprowadziło innowacje w latach 2010 – 2012.

Zlokalizowane w Tarnowie, Oświęcimiu i Alwerni zakłady chemiczne są znaczącymi pracodawcami w regionie oraz producentami wyrobów o strategicznej roli dla polskiej gospodarki. Największe regionalne firmy z branży chemicznej to Grupa Azoty - wiodący producent m.in. poliamidów, kopolimerów acetalowych oraz kaprolaktamu, Synthos (jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, pierwszy w Europie producent kauczuków emulsyjnych oraz wiodący europejski producent polistyrenu do spieniania), Zakłady Chemiczne Alwernia i Rafineria Trzebinia.

 

Elektrotechnika i przemysł maszynowy

 

W województwie działa w tym sektorze duża liczba firm innowacyjnych (57 proc. małopolskich przedsiębiorstw z branży wprowadziło innowacje w latach 2010-2012). Wyroby tych przemysłów pozostają filarami małopolskiego eksportu. Maszyny i urządzenia elektryczne oraz pojazdy maszynowe są najważniejszymi produktami eksportowymi Małopolski – zajmują one piąte miejsce w kraju. Największe przedsiębiorstwa tej branży w Małopolsce, to: Tele-Fonika Kable, Newag, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Grupa Valeo Skawina.

 

Usługi outsourcingowe BPO/SSC

 

Według TOP 100 Outsourcing Destinations Ranking - Global Services and Tholons, Kraków znalazł się w gronie dziewięciu najatrakcyjniejszych miast na świecie dla inwestycji z sektora outsourcingu. W Europie Środkowo-Wschodniej Kraków zajmuje w tej kategorii pierwsze miejsce. W Krakowie swoje siedziby ma ponad 50 firm z sektora BPO, w tym: Capegemini, Shell, Philip Morris, Lufthansa, Amway, UBS, Electrolux, State Street, Heineken, HCL Technologies, Capita Group, EDF, Rolls&Royce, Nokia Siemens Networks.

W działalności BPO/SSC liczy się znajomość języków obcych, a ta w Małopolsce jest wyższa niż przeciętna w kraju. Według raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, poziom znajomości języków obcych w województwie małopolskim prezentuje się korzystnie na tle kraju.

Biorąc pod uwagę najważniejsze i najbardziej popularne języki obce, tj. angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, włoski i hiszpański, większy odsetek deklarujących ich znajomość w Małopolsce zaznacza się w odniesieniu do wszystkich, z wyjątkiem rosyjskiego. Wyraźna przewaga widoczna jest w przypadku języka angielskiego – nieco ponad 45 proc. pracujących respondentów z regionu przyznaje się do znajomość tego języka, podczas gdy w skali całego kraju odsetek ten jest o 7 punktów procentowych niższy.

 

Turystyka i surowce

 

Poza nowoczesną sferą produktów i usług, Małopolska dysponuje również bardziej tradycyjną ofertą dla importerów. Region posiada nowoczesną bazę turystyczna i sportową, dużą liczbę ośrodków rekreacyjnych i uzdrowisk. Historia i walory przyrodnicze – jedne z najbardziej atrakcyjnych nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy – sprawiają, że turystyka, również aktywna, stała się ważną gałęzią gospodarki regionu.

 

Zimą turyści na Kasprowym Wierchu, to widok normalny, PAP/Grzegorz Momot

 

Małopolska bogata jest w surowce naturalne, przede wszystkim w złoża wapienia, piaskowca, wykorzystywanego do wyrobu cementu margla, dolomitu, porfiru (używa się go do wyrobu kostki brukowej), stosowanych w budownictwie melafiru, diabazu, tufy, a także w surowce wykorzystywane w ceramice budowlanej. Istotny element zasobów surowcowych regionu stanowią wody lecznicze i termalne.