Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Państwo Wiślan

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-01 11:31:29
małopolska, kraków, historia

Na ziemiach dzisiejszej Małopolski prawdopodobnie pod koniec VIII w. powstało państwo Wiślan, które wraz z państwem Polan uznaje się za początek polskiej państwowości.

Pomnik legendarnego Smoka Wawelskiego w Krakowie przy Smoczej Jamie, PAP/Jacek Bednarczyk

 

Stolicą Wiślan był Kraków lub Wiślica. Od 1000 roku w Krakowie znajdowała się siedziba biskupstwa, a za panowania Kazimierza I Odnowiciela miasto stało się główną siedzibą książęcą. Stolicą Polski został Kraków w 1040 roku. W 1320 w katedrze wawelskiej w Krakowie miała miejsce koronacja Władysława Łokietka, kończąca okres rozbicia dzielnicowego.

Za czasów Kazimierza Wielkiego, w 1364 roku, powstała Akademia Krakowska, unowocześniona następnie przez Jadwigę Andegaweńską i Władysława Jagiełłę. W 1609 roku król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Od tej pory miasto straciło na politycznym znaczeniu.

Po rozbiorach Kraków wszedł w skład zaboru austriackiego. Małopolska stała się częścią Monarchii Habsburgów (otrzymała nazwę Galicja) i w niewielkim stopniu Prus. Kraków był kilkukrotnie miejscem zrywów niepodległościowych: 24 marca 1794 roku na krakowskim rynku Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę narodowi i ogłosił insurekcję, w 1846 roku wybuchło powstanie krakowskie, proklamowane w Wolnym Mieście Krakowie (było to dawna część skrawka Księstwa Warszawskiego, kontrolowana przez Rosję, Prusy i Austrię).

Kraków związany jest bezpośrednio z odzyskaniem przez Polskę niepodległości: 6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku granicy Królestwa Polskiego I Kompania Kadrowa.

W Michałowicach żołnierze obalili słupy graniczne państwa zaborczego i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli do Kielc. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - Kompania Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Po II wojnie światowej Kraków pozostał ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i naukowym. Województwo w obecnych granicach nie oddaje jego historycznego stanu posiadania: poza małopolskim, w jego orbicie pozostawało podkarpackie, świętokrzyskie, okolice Lublina, Radomia, Częstochowy, a także Zagłębie Dąbrowskie, należące obecnie do województwa śląskiego.

 






Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert