Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDojechać, dolecieć

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Martynowicz | 2017-11-30 12:16:29
małopolska, kraków, transport, gospodarka

Atutem województwa małopolskiego są jego dogodne połączenia komunikacyjne: drogowe, lotnicze i kolejowe.

 

 

W Województwie Małopolskim, którego ogólna powierzchnia wynosi 15 200 km2 jest 61 miast, w tym 3 miasta na prawach powiatów, tj.: Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Obszar został podzielony na 22 powiaty i 182 gminy.

 

Infrastruktura transportowa w Małopolsce jest bardzo dobrze rozwinięta. Szkielet komunikacyjny województwa małopolskiego tworzą dwa główne szlaki stanowiące fragmenty tras międzynarodowych: E77 relacji Gdańsk – Warszawa – Kraków – Zvolen – Budapeszt, w systemie której znajduje się droga krajowa nr 7, oraz E40, z autostradą A4, stanowiącą fragment transeuropejskiego korytarza relacji Berlin – Wrocław – Katowice – Lwów – Kijów (CORRIDOR III).

Podstawowy układ drogowy województwa tworzą drogi krajowe, wraz z autostradą A4, o łącznej długości 1 004,9 km, a także drogi wojewódzkie o łącznej długości 1 374,9 km.

 

Znajdujący się na terenie Małopolski Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków – Balice im. Jana Pawła II (drugi co do wielkości port lotniczy w Polsce) odprawił w 2016 r. blisko 5 mln pasażerów, a przepustowość dzienna jego terminala Cargo wynosi 35 ton. Lotnisko oferuje połączenia do większości dużych miast w Europie Środkowej i Zachodniej - ponad 80 regularnych i czarterowych połączeń w sezonie letnim 2016 r. We wrześniu 2017 r. zainicjowano bezpośrednie połączenia do USA (Chicago).

 

Z Dworca Głównego w Krakowie odjeżdżają pociągi bezpośrednio do takich miast jak Praga, Budapeszt, Berlin oraz Wiedeń. Przez region przebiega europejski kolejowy korytarz transportowy TINA III.

O komunikacji kolejowej w obrębie województwa można przeczytać w następującym artykule: https://malopolskie.trade.gov.pl/pl/o-regionie/informacje-ogolne/transport/261818,schemat-kolejowych-linii-komunikacyjnych-w-malopolsce.html

 

Komunikację kolejową uzupełnia transport autobusowy, realizowany głównie przez prywatnych przewoźników, który dociera również do mniejszych miejscowości, gdzie brak jest linii kolejowych.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Są pomocne w przechowywaniu pod ręką kluczy, pendrive’ów czy telefonów, ponadto pozwalają rozpozn...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert