Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDojechać, dolecieć

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Martynowicz | 2017-11-30 12:16:29
małopolska, kraków, transport, gospodarka

Atutem województwa małopolskiego są jego dogodne połączenia komunikacyjne: drogowe, lotnicze i kolejowe.

 

 

W Województwie Małopolskim, którego ogólna powierzchnia wynosi 15 200 km2 jest 61 miast, w tym 3 miasta na prawach powiatów, tj.: Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Obszar został podzielony na 22 powiaty i 182 gminy.

 

Infrastruktura transportowa w Małopolsce jest bardzo dobrze rozwinięta. Szkielet komunikacyjny województwa małopolskiego tworzą dwa główne szlaki stanowiące fragmenty tras międzynarodowych: E77 relacji Gdańsk – Warszawa – Kraków – Zvolen – Budapeszt, w systemie której znajduje się droga krajowa nr 7, oraz E40, z autostradą A4, stanowiącą fragment transeuropejskiego korytarza relacji Berlin – Wrocław – Katowice – Lwów – Kijów (CORRIDOR III).

Podstawowy układ drogowy województwa tworzą drogi krajowe, wraz z autostradą A4, o łącznej długości 1 004,9 km, a także drogi wojewódzkie o łącznej długości 1 374,9 km.

 

Znajdujący się na terenie Małopolski Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków – Balice im. Jana Pawła II (drugi co do wielkości port lotniczy w Polsce) odprawił w 2016 r. blisko 5 mln pasażerów, a przepustowość dzienna jego terminala Cargo wynosi 35 ton. Lotnisko oferuje połączenia do większości dużych miast w Europie Środkowej i Zachodniej - ponad 80 regularnych i czarterowych połączeń w sezonie letnim 2016 r. We wrześniu 2017 r. zainicjowano bezpośrednie połączenia do USA (Chicago).

 

Z Dworca Głównego w Krakowie odjeżdżają pociągi bezpośrednio do takich miast jak Praga, Budapeszt, Berlin oraz Wiedeń. Przez region przebiega europejski kolejowy korytarz transportowy TINA III.

O komunikacji kolejowej w obrębie województwa można przeczytać w następującym artykule: https://malopolskie.trade.gov.pl/pl/o-regionie/informacje-ogolne/transport/261818,schemat-kolejowych-linii-komunikacyjnych-w-malopolsce.html

 

Komunikację kolejową uzupełnia transport autobusowy, realizowany głównie przez prywatnych przewoźników, który dociera również do mniejszych miejscowości, gdzie brak jest linii kolejowych.