Samorząd województwa konsekwentnie realizuje plan rozwoju transportu kolejowego w Małopolsce. Budowana w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej sieć połączeń obejmuje kolejne linie, a pasażerów wożą nowoczesne pociągi Kolei Małopolskich.
Dzięki wysokim nakładom w remonty oraz rozbudowę infrastruktury koleje stanowią coraz poważniejszą alternatywę dla transportu samochodowego i autobusowego. Wzrasta liczba osób, które przekonują się do tej formy podróży, zostawiając samochody w domu, stawiając na punktualność, komfort i niezawodność. Żeby zapewnić podróżnym jeszcze większy komfort samorząd Małopolski regularnie przeznacza fundusze z regionalnego programu operacyjnego na budowę lub modernizację dworców i przystanków kolejowych oraz nowe parkingi Park&Ride, szczególnie w miejscowościach zlokalizowanych przy liniach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Szybka Kolej Aglomeracyjna (SKA)
Szybka Kolej Aglomeracyjna to przedsięwzięcie organizacyjno-techniczne polegające na uruchomieniu szynowego systemu transportowego na terenie województwa z wykorzystaniem istniejącej sieci kolejowej. W najbliższych latach planuje się funkcjonowanie trzech linii SKA:
- SKA1: Kraków Lotnisko / Airport – Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia;
- SKA2: Sędziszów – Kraków Główny – Skawina;
- SKA3: Trzebinia – Kraków Główny – Tarnów.
Koleje Małopolskie
W celu realizacji zadań przewozowych w regionalnym transporcie kolejowym w grudniu 2013 roku Samorząd Województwa Małopolskiego powołał Spółkę Koleje Małopolskie sp. z o. o. Spółka ta jest podmiotem, w którym 100% udziałów posiada Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego.
Zgodnie z zapisami Planu transportowego Spółka ta będzie stopniowo przejmowała zadania przewozowe w transporcie kolejowym na terenie Małopolski.
Więcej informacji dotyczących Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz spółki Koleje Małopolskie dostępnych jest na stronie: www.malopolskiekoleje.pl