Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAtrakcje turystyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-01 11:46:44
małopolska, turystyka, tatry, pieniny, wieliczka, kraków

Małopolska to jedno z najbardziej w Polsce atrakcyjnych województw pod względem turystycznym. Dysponuje setkami muzeów, atrakcyjnych przyrodniczo miejsc, dużą liczbą imprez sportowych i kulturalnych.

Zakopane, to nie tylko zimowa stolica Polski, kwitnące wiosną na halach  krokusy przyciagają wielu turystów, PAP/Grzegorz Momot

 

Za najważniejsze atuty Małopolski jako regionu turystycznego odwiedzający uważają bogactwo przyrodnicze (piękne krajobrazy, czyste powietrze), dużą liczbę i unikatowy charakter zabytków oraz zróżnicowaną ofertę atrakcji. Wysoko oceniana jest również atmosfera: życzliwość i gościnność ludzi. Słabą stroną jest infrastruktura drogowa - mała przepustowość dróg, słabe skomunikowanie wewnątrz regionu i z innymi regionami oraz zły stan dróg.

Małopolska jest mocno zróżnicowana krajobrazowo. Najniżej położone miejsce znajduje się na wysokości 130 m n.p.m., najwyższy punkt – Rysy - ma 2499 m. Jest to najwyższy szczyt w Polsce. Na południu regionu rozciąga się łańcuch Tatr - jedynych polskich gór typu alpejskiego, Beskidów - łagodnego pasma gór fliszowych z lasami, polami i zalewami.

Inny charakter mają wapienne Pieniny, a pieniński przełom Dunajca stanowi pomnik przyrody o światowym znaczeniu. Z zachodu na wschód obszar województwa przecina dolina Wisły, będąca naturalną granicą między górami a niziną. Za linią Wisły ciągnie się jurajska Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Jej atrakcją są wapienne ostańce, wąwozy i jaskinie. Do najbardziej znanych należy słynna Maczuga Herkulesa - wapienny ostaniec w Pieskowej Skale i Dolina Prądnika koło Ojcowa. Na wyżynie tej znajduje się też jedyna w Europie pustynia - Błędowska.

Klimat województwa jest umiarkowany. Amplituda temperatur jest duża, co wynika ze znacznego zróżnicowania wysokości. Maksymalna temperatura wynosi +37 st. C, a minimalna –38 st. C. Pokrywa śnieżna w Tatrach często utrzymuje się od listopada do połowy maja. Małopolska ma swoje anomalie klimatyczne, np. gwałtowny, ciepły wiatr wiejący w górach, zwany halnym, oraz orawiak – zimny wiatr wiejący od Babiej Góry.

 

Wschody słońca w Pieninach, ze szczytu Sokolicy, pięknem zapierają dech, w głębi widać Tatry, PAP/Grzegorz Momot

 

W 2013 roku Małopolskę odwiedziło 12,6 mln osób (w tym 9,9 mln z innych województw, a 2,7 mln - z zagranicy). Liczba odwiedzających region wzrosła w stosunku do roku 2012 o 4,2 proc., a to oznacza utrzymywanie się trendu wzrostowego zapoczątkowanego po 2009 roku. Odwiedzający krajowi przyjeżdżają do Małopolski najczęściej z województwa śląskiego (21,4 proc.), mazowieckiego (13,9 proc.), małopolskiego (11,9 proc.) oraz podkarpackiego (9,1 proc.). W 2014 roku wzrosła liczba odwiedzających z województw mazowieckiego oraz podkarpackiego, przy równoczesnym spadku odwiedzin ze śląskiego i małopolskiego.

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Według badania EU-Consult, zamieszczonego na stronie Urzędu Marszałkowskiego, przyczyną zmniejszającej się reprezentacji mieszkańców województwa małopolskiego wśród odwiedzających krajowych może być rozwój tanich linii lotniczych. Dzięki bliskości lotniska w Balicach mieszkańcy regionu mogą odbywać szybkie i stosunkowo tanie podróże do wielu lokalizacji, które są konkurencją dla obiektów turystycznych w regionie. Wśród odwiedzających zagranicznych utrzymuje się dominacja turystów z Wielkiej Brytanii (28,8 proc.) oraz Niemiec (16,4 proc.). Licznie reprezentowani byli także odwiedzający z Rosji, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Maleje odsetek turystów z Francji.

Jako najważniejsze cele przyjazdu do Małopolski odwiedzający krajowi i zagraniczni wskazują wypoczynek oraz zwiedzanie zabytków. Wśród odwiedzających krajowych rośnie popularność turystyki aktywnej (głównie narciarstwa i wędrówek pieszych), natomiast wśród odwiedzających zagranicznych przybywa osób zainteresowanych rozrywką (puby, kluby, restauracje) oraz zakupami.

 

Zimą Tatry, a szczególnie Kasprowy Wierch, są obelgane przez turystów preferujących aktywny wypoczynek, PAP/Grzegorz Momot
 

W związku z beatyfikacją Jana Pawła II, w 2012 roku wzrosła popularność celu religijnego, natomiast w 2013 nastąpił powrót do stanu sprzed beatyfikacji. Najatrakcyjniejsze w Małopolsce miejsca - zdaniem wszystkich odwiedzających - to Kraków, Zakopane i Kopalnia Soli w Wieliczce, a w następnej kolejności: góry, Wadowice i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Odwiedzający krajowi podczas swojego pobytu w Małopolsce wydali średnio 640 złotych na osobę, a odwiedzający zagraniczni – 1380 zł. Oznacza to, że w 2013 roku wydatki odwiedzających region ukształtowały się na poziomie 10,5 mld zł, co jest kwotą porównywalną do roku 2012.

Osoby odwiedzające Małopolskę wysoko oceniają swój pobyt w regionie - 56 proc. z nich deklaruje bardzo wysoki, a 39 proc. - wysoki poziom zadowolenia. Także poszczególne elementy oferty turystycznej oceniane są korzystnie, średnio na 4,1-4,3 pkt. w pięciopunktowej skali.

Festiwal Folkloru Ziem Górskich, występy zespołów na Kasprowym Wierchu w Zakopanem, PAP/Grzegorz Momot

Imprezy organizowane w regione przyciągają gości z całego świata. W województwie odbywają się m.in. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, Festiwal Kultury Żydowskiej (Kraków), Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (Zakopane), Festiwal im. Jana Kiepury (Krynica) czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (Wygiełzów). Region posiada wiele znanych uzdrowisk: w Krynicy, Szczawnicy, Muszynie, Piwnicznej, Rabce, Swoszowicach, Wieliczce, Wysowej czy w Żegiestowie.

Najbardziej znane tradycje małopolskie, to: harce Lajkonika, konkurs szopek bożonarodzeniowych czy palm wielkanocnych, lokalne specjalności kulinarne - oscypkii, łącka śliwowica, obwarzanki, sól z Bochni i Wieliczki, kremówki papieskie, kiełbasa krakowska i lisiecka, karp po zatorsku, kwaśnica. Przez Małopolskę prowadzą niezliczone szlaki piesze, niesłabnącą popularnością cieszy się spływ Dunajcem. Atrakcyjnym miejscem dla wspinaczy skałkowych, grotołazów, miłośników paralotniarstwa czy turystyki rowerowej i konnej jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Tatry i Pieniny dysponują siecią szlaków turystycznych i rozbudowaną bazą narciarską.

 

Parki narodowe

 

Województwo posiada sześć parków narodowych.

Tatrzański Park Narodowy. Największy w Małopolsce, chroni polodowcową, alpejską rzeźbę Tatr. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć świstaka oraz kozicę.

Babiogórski Park Narodowy. Płożony na południu Małopolski, najwyższym jego szczytem jest Babia Góra. Masyw Babiej Góry to część Europejskiego Działu Wodnego: rzeki z północnych stoków góry spływają do Morza Bałtyckiego, a z południowych – do Morza Czarnego.

Pieniński Park Narodowy. Znajduje się w całości w paśmie Pienin, znanych z przełomu Dunajca, szczytów Trzech Koron i Sokolicy oraz bogatego świata zwierząt. Na powierzchni zaledwie 23,5 km kw. żyje ponad 13 tys. gatunków. W Pieninach występuje aż 1555 gatunków motyli, w tym 20 typowych dla terenów górskich.

Ojcowski Park Narodowy. Najmniejszy park narodowy Małopolski, z jurajskim krajobrazem doliny rzeki Prądnik, skałami o fantastycznych kształtach: Maczugą Herkulesa, Igłą Deotymy czy Bramą Krakowską. Na terenie parku znajdują się jaskinie: Łokietka i Ciemna. Atrakcją parku są żeremia bobrów, w jaskiniach – kolonie nietoperzy, a także renesansowy zamek w Pieskowej Skale i ruiny średniowiecznej warowni w Ojcowie.

Gorczański Park Narodowy. Położony na terenie grupy górskiej Gorców. Aż 95 proc. powierzchni parku zajmują lasy, najwyższe szczyty to Turbacz, Kudłoń, Gorc. Symbolem parku jest salamandra plamista, największy w Polsce płaz ogoniasty.

Magurski Park Narodowy. Położony w południowo-wschodniej części Małopolski, jest jedną z najbogatszych w Polsce i Europie ostoi dzikiej zwierzyny. Żyją tu żbiki (jedno z nielicznych stanowisk w Europie) i rysie, pojawiają się niedźwiedzie brunatne, a do stałych mieszkańców należą wilki, jelenie, dziki i borsuki. Z ptaków spotkać można orlika krzykliwego, który podobnie jak żbik i kilkanaście innych gatunków (m.in. ptaków, nietoperzy i ryb) wpisany został do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt zagrożonych wyginięciem.