Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Fitch: Małopolska ze stabilną perspektywą finansową

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Martynowicz | 2018-12-20 09:40:54
  województwo małopolskie, małopolska, rating, fitch

  Amerykańska agencja ratingowa Fitch co pół roku weryfikuje długoterminowe ratingi dla zadłużenia Małopolski. Właśnie została potwierdzona dotychczasowa ocena zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „A-”. Dzięki temu samorząd województwa może być nadal postrzegany jako wiarygodny partner.

  Raport opublikowany przez ekspertów z agencji Fitch potwierdza mocne wyniki operacyjne oraz dobre zarządzanie w województwie, dzięki czemu priorytety rozwoju Małopolski są konsekwentnie realizowane. Przekłada się to na stabilną i przewidywalną sytuację finansową Małopolski, a ponadto nasz region jest bardziej wiarygodnym partnerem dla banków, chociażby przy staraniu się o kredyty.

  W komunikacie agencji zwrócono m.in. uwagę na to, że wyniki operacyjne Małopolski będą mocne także w najbliższych latach – między 2018 a 2021 r. nadwyżka operacyjna ma wynieść średnio 130 mln zł, a tylko w tym roku – 160 mln zł, czyli 16 proc. dochodów operacyjnych. Fitch spodziewa się również, że dochody podatkowe województwa będą nadal rosły, ze względu chociażby na wzrost PKB w Polsce, który eksperci prognozują na 4,8 proc. w 2018 r. i ok. 3 proc. w kolejnych dwóch latach.

  Amerykańscy eksperci poinformowali także, że długoterminowy rating krajowy został utrzymany na poziomie „AAA(pol)”.

  Pełna treść komunikatu jest dostępna poniżej (PDF).

   

   

   

  Artykuł pochodzi ze strony Małopolska.pl